مقاله
ایسیو(واحد کنترل الکترونیک) چیست و چرا در اکثر مدارات الکتریکی از یونیت های کنترل استفاده می کنند ؟
ایسیو(واحد کنترل الکترونیک) چیست و چرا در اکثر مدارات الکتریکی از یونیت های کنترل استفاده می کنند ؟

قطعات اصلی ماژول های الکترونیکی در خودرو کدامند ؟

 

 مهندس عرفان افشار – ویرا خودرو - مهندسی تعمیر و نگهداری خودرو – تعمیرگاه تخصصی هیوندایی و تویوتا در غرب تهران

مقدمه :

امروزه شاهد افزایش روز افزون تعداد آپشن های رفاهی ، امنیتی و ... در خودرو هستیم این موضوع بدان معناست که اگر هر مدار بخواهد به شکل آنالوگ گذشته کنترل گردد برای هر عملی و هر کورسی نیاز داریم یه یک کلید ، سوئیچ و ... پس یک آپشن کوچک مستلزم وجود تعداد زیادی کلید و یک اپراتور جهت کنترل آن از ابتدای فرمان تا انتهای حرکت است، که این هرگز مقدور نخواهد بود بنابراین برای کنترل یک فرایند به صورت اتوماتیک از واحد های کنترل الکترونیک استفاده نمود . کلیه واحد ها در خودرو های امروزی تحت شبکه بوده و می توان با دستگاه دیاگ تحت پروتکل OBD متصل و در صورت نیاز عیب یابی نمود . در مجموعه اینکه کلیه واحد های کنترل الکترونیک در خودرو ایسیو نام می گیرند  و هر ایسیو ورودی هایی را از سنسور ها یا فرمان دهنده های دستی دریافت کرده ، آن ها را تحلیل نموده و پیغام مقتضی را به فرمانبر ها ارسال می کند .

اجزای تشکیل دهنده برد های الکترونیک کدامند ؟

  1. برد یا PCB

که صفحه است که مدارات چاپی روی آن ایجاد می گردد تا ما بین قطعات که نصب سطحی و در اصطلاح SMD  هستند و قطعات نصب عمیق یا در اصطلاح DEEP  می باشند ارتباط بر قرار شود و در اصطلاح مدار بسته گردد. در ضمن کلیه قطعات ذیل نیز بر روی برد لحیم می شوند .

  1. مقاومت ها :

به قطعیت می توان گفت هیچ برد الکترونیکی وجود ندارد که در آن از مقاومت استفاده نشده باشد . این قطعات بسیار رایج هستند و به منظور تغییر و تنظیم شدت جریان ورودی به قطعات روی برد استفاده می شوند. مقاومت ها به انواع و اشکال بسیاری با دقت و حساسیت متفاوت ساخته می شوند و یکی از اصلی ترین وظایف آن ها تبدیل جریان اضافی به گرما می باشد .

  1. دیود ها

این قطعات که در اصطلاح یک سو ساز هم نامیده می شوند دو وظیفه اصلی دارند ، عبور جریان فقط در یک جهت و تبدیل ولتاژ AC  به DC .

  1. خازن ها

یکی دیگر از قطعات پر کاربرد در الکترونیک که وظیفه دارد بار الکتریکی را بسته به ظرفیتش در خود ذخیره کند و هر زمان که مدار نیاز به شارژ سریع داشت آنرا در مدار ارسال کند .

  1. پتانسیومتر ها

مقاومت های متغیر انواع و اقسام بسیار زیادی دارند مثلا مقاومت متغیر با دما ، متغیر با نور ، متغیر به صورت مکانیکی و ...

  1. ترانسفورماتور ، ترانس یا همان کوئل

این قطعه در برد های الکترونیک به منظور کاهش یا افزایش ولتاژ استفاده می گردد .

  1. سلف ها

این قطعات کارایی تقریبا مشابه خازن دارند با این تفاوت که انرژی را به در شکل میدان مغناطیسی ذخیره می کنند .

  1. ترانزیستور ها

این قطعات بسیار شبیه به رله های الکترومکانیکی عمل می کنند اما بسیار متفاوت و دقیق تر البته با آمپر کمتر  یعنی با تحریک یکی از پایه هایش ارتباط بین دو پایه دیگر با اندازه های بسیار دقیق و ریز کنترل می گردد .

  1. آی سی ها (مدارات مجتمع)

یکی از مهم ترین قطعات الکترونیک که خود شامل تعداد بسیار بسیار زیاد نیمه هادی است که همگی در یک حجم بسیار کوچک در کنار هم تجمیع شده اند . یعنی هر آی سی را می توان به یک برد الکترونیک تشبیه کرد . هر آی سی متشکل از میلیون ها ترانزیستور است .

  1. کریستال یا نوسان ساز

قطعاتی هستند جهت ایجاد نوسان با فرکانسی مشخص تا مدار درکی از زمان را داشته باشد .

این ها اصلی ترین قطعات الکترونیکی هستند ، که هر کدام دارای صدها زیر شاخه می باشند به عنوان نمونه دیود ها : که به انواع نوری ، زنر ، شاتکی ،سیگنال کوچک ، سیگنال بزرگ ، ثابت و ... تقسیم می شوند که هر کدام برای مصارفی خاص کاربرد دارند .

عیب یابی برد های الکترونیک چگونه است ؟

در صورت بروز عیب در برد ها و یونیت های الکترونیکی هرگز کار را به نیروهای برتجربه و فاقد تحصیلات و مهارت نسپارید چرا که گاها عیوبی که ناشی از دستکاری در برد ایجاد می شود برد را بلااستفاده و تعمیر ناپذیر می کنند . تعمیرات برد ها باید به شکل اصولی و با استفاده از تجهیزات بروز  مانند مولتی متر های دیجیتال و اسیلوسکوپ صورت گیرد و در پروسه تعمیرات باید و باید از شماره فنی قطعات و سرچ در سایت هایی که دیتاشیت قطعات را دارند استفاده نمود . در غیر این صورت تنها با فرض شکل قطعه نمی توان نوع آنرا تشخیص داد به عنوان نمونه بسیاری قطعات الکترونک هستند که در یک قاب ساخته می شوند اما کارایی آن ها از زمین تا آسمان متفاوت است .

مهندس عرفان افشار – تخصصی ترین تعمیرگاه هیوندایی و تویوتا در تهران – ویرا خودرو

جهت مشاهده نمونه تعمیرات صورت گرفته در مرکز تخصصی ویرا خودرو در صفحه اصلی سایت به بخش مشاهده نمونه کار ها مراجعه کرده و روی برند دلخواه خود کلیک کنید .