مقاله
روش آزاد کردن چرخ های عقب سانتافه با ترمز دستی برقی همراه با فیلم آموزش
روش آزاد کردن چرخ های عقب سانتافه با ترمز دستی برقی همراه با فیلم آموزش

مهندس عرفان افشار ، شاید نکته ای اکثر مالکان خودرو سانتافه با آن مواجه شده اند، قفل شدن چرخ های عقب سانتافه باشد. در این وضعیت دیگر خودرو حرکت نمی کند. بنابراین دو راه بیشتر ندارید راه اول اینکه چرخ های عقب را آزاد کنید و سپس با خودرو به تعمیرگاه مراجعه نمایید. راه دوم اینکه خودرو را با بالابر روی خودرو بر گذاشته و به تعمیرگاه مراجعه نمایید.

بدون مقدمه بریم سر اصل مطلب ، در اینجا تصمیم دارم فیلم آموزش روش آزاد کردن چرخ های عقب سانتافه  رو به شما ارائه بدم.

گاهی اوقات پیش می آید که بنا به دلایلی ترمز برقی سانتافه قفل می شود و هرچه کلید آزاد شدن ترمز پارک را پایین فشار دهیم یا لیور دنده را از حالت p  خارج کنیم همچنان چرخ های عقب قفل سانتافه هستند و ماشین حرکت نمیکند.

در این وضعیت همان طوری که قبلا گفتیم هیچ راهی ندارید جز آزاد کردن چرخ های عقب. چرا  که در غیر این صورت مجبور هستید جرثقیل گرفته و خودرو را روی کفی خودرو بر گذاشته و به تعمیرگاه مراجعه کنید.

لذا با داشتن این آموزش میتوانید با هزینه ای بسیار ناچیز و در زمانی بسیار کوتاه چرخ های عقب سانتافه که ترمز برقی دارند را از حالت قفل خارج کنید و با ماشین به تعمیرگاه  تخصصی هیوندایی و کیا در غرب تهران مراجعه نمایید.

برای این کار چند تا ابزار نیاز دارید :

 • جک ماشین
 • آچار چرخ
 • پیچ کشتی 4 سو
 • پیچ کشتی 2 سو محکم یا اهرم یا یک تای لیور
 • آچار یک سر نمره 10 میلیمتر

 

 

پروسه  آزاد کردن چرخ های عقب سانتافه  با ترمز برقی :

 1. خودرو در محل پارک قبلی در جای خودش قفل شده است، ابتدا چند تکه آجر یا هرچیز دیگر در طرفین چرخ های جلو قرار دهید تا در صورت شرایط اضطراری مانع از حرکت خودرو به جلو یا عقب شود. اهرم تعویض دنده را در وضعیت p  قرار دهید.
 2. زیر شاسی عقب سمت چپ جک بزنید و چرخ عقب را باز کنید.
 3. به پشت کاسه چرخ عقب سانتافه نگاه کنید. میبینید که یک کابل به داخل کاسه چرخ وارد شده، که دارای یک حلقه و زبانه در قسمت انتهایی می باشد، یک پیچ چهار سو ریز وجود دارد، این پیچ را باز کنید.
 4. حالا با استفاده از یک اهرم یا تای لیور ، زیر کابل اهرم کرده و سعی کنید با فشار آوردن به کابل، حلقه انتهایی را از زبانه خارج کنید .
 5. با خارج شدن حلقه از زبانه خواهید دید که چرخ عقب سانتافه از حالت قفل خارج شده و آزاد است.
 6. حالا با احتیاط چرخ را ببندید و جک را از زیر ماشین در آورید، یادتان باشد که حتما مهره های چرخ را کاملا سفت کنید.
 7. تمام مراحل گفته شده بدون کم و کاست برای چرخ سمت عقب راست تکرار کنید.
 8. فراموش نکنید که پیچ ها و ... را در جایی نگهداری کرده و بعدا به تعمیرگاه تخصصی هیوندایی و کیا تحویل دهید.

 

 

فیلم آموزش آزاد کردن چرخ های عقب سانتافه که قفل شده اند :

با توجه به اینکه قفل شدن چرخ های عقب سانتافه ممکن است گاه و بیگاه در هرنقطه ای رخ دهد ، بنده مهندس عرفان عبادی افشار تصمیم گرفتم از پروسه آزاد کردن چرخ های عقب سانتافه یک فیلم کوتاه آموزشی تهیه کنم و به صورت کاملا رایگان آنرا در اینترنت منتشر کنم.

جهت مشاهده فیلم آموزش آزاد کردن چرخ های عقب سانتافه اینجا کلیک کنید ؛ که چرخ های عقب به دلیل قفل شدن ترمز برقی در وضعت قفل قرار گرفته اند .  فیلم آموزش آزاد کردن چرخ های عقب سانتافه با ترمز برقی،  خود شما مالک وسیله نقلیه می توانید چرخ ها را آزاد کنید و سپس با خودرو در اولین فرصت به تعمیرگاه تخصصی هیوندایی و کیا ویرا خودرو در غرب تهران مراجعه نمایید.

ما در اسرع وقت تعمیرات یونیت را انجام داده و خودرو را به شما تحویل می دهیم.

 

تعمیرگاه مجاز تخصصی هیوندایی و کیا در غرب تهران، ویرا خودرو، کارشناس فنی مهندس عرفان افشار.