برند
تعمیر جلوبندی کیا ، تعمیر عقب بندی کیا
تعمیر جلوبندی کیا ، تعمیر عقب بندی کیا

کادنزا، اسپرتیج، اپتیما، سراتو، سورنتور، موهاوی، ریو، پیکانتو، کارناوال، اپیروس

تعمیر جلوبندی کیا

کادنزا، اسپرتیج، اپتیما، سراتو، سورنتور، موهاوی، ریو، پیکانتو، کارناوال، اپیروس

مهندسی تعمیر و نگهداری خودرو – تعمیرگاه تخصصی ویرا خودرو ، غرب تهران

تعمیر سیستم تعلیق و فرمان (جلوبندی ، عقب بندی و فرمان محصولات کیا موتورز)

مقدمه

در مقاله پیش رو قصد داریم ابتدا اجزا و قطعات اصلی سیستم جلوبندی و عقب بندی محصولات کیا موتور را معرفی کرده و در مورد وظیفه هر کدام توضیحاتی مختصر ارائه دهیم سپس نشانه ها و دلایل خرابی سیستم جلوبندی و عقب بندی محصولات کیا را خدمت شما مخاطب عزیز بیان کنیم. اما پیش از این توجه شما را جلب می کنیم به نمونه هایی از این اجزا و قطعات و تعمیرات صورت گرفته روی سیستم جلوبندی و عقب بندی محصولات کیا در تعمیرگاه تخصصی ویرا خودرو .

تعمیر جلوبندی و عقب بندی کیا اسپرتیج

  تعمیر جلو بندی اسپرتیج و کادنزا

 

بوش طبق و کمک کیا اسپرتیج

 

طبق ماهی تابه ای و ساطوری

 

عقب بندی سراتو و سورنتو

 

در تصاویر فوق طبق ها ، بوش ها ، کمک های عقب خودرو به نمایش در آمده است ، شایع ترین عیب هایی که در این اجزا رخ می دهد مربوط می شود به پارگی بوش های طبق ها که بوش ها قابل تعویض هستند و نیازی به تعویض کامل طبق نیست . ضمنا در صورتی که کمک ها خراب شوند حتما بایستی تعویض گردد .  امروزه در سیستم های عقب بندی و جلوبندی خودرو ها از تعداد زیادی طبق و مندل استفاده می شود که در بسیاری از آن ها از بوش ها یا سیبک ها جهت اتصالات استفاده می شود به عنوان نمونه در تصاویر بالا کمک ها و طبق های ماهی تابه ای و ساطوری قابل رویت هستند. ضمنا اسپرتیج نیز در مدل های KM  و SL  روانه بازار ایران شده است.

تعمیر جلوبندی و عقب بندی کیا کادنزا

 کمک و طبق موهاوی کادنزا کارناوال

 

 سگدست و بوش های بلبرینگی و ساده کادنزا ، اپیروس ،سراتو

 

 

طبق ماهی تابه ای کادنزا اسپرتیج

توپی سر کمک و توپی چرخ موهاوی ، سورنتو ،اپتیما

 

 

 

در یک پروسه بازدید جلو بندی و عقب بندی کلیه کلیه اجزا که در زیر توضیح می دهیم مورد بررسی قرار می گیرند به عنوان نمونه کمک ها ، توپی های سر کمک ، سیبک ها و بوش ها ،دیسک چرخ ها ، توپی چرخ و ...

تعمیر جلوبندی و عقب بندی سراتو

این خودرو نیز به مانند تمامی تولیدات دیگر نیاز مند بازدی هر ساله می باشد تا در صورت بروز عیب در بخشی از آن تنها نقطه معیوب پیدا شده و مانع از آسیب رساندن به بخش های دیگر گردد.

تعمیر جلوبندی و عقب بندی سورنتو و موهاوی

سورنتو نیز که در مدل های XM  و UM   و  BL وارد بازار ایران شده جلوبندی و عقب بندی منحصر به فردی دارد که البته کارایی آن مشابه سایر تولیدات است . درست مانند خودرو جذاب موهاوی بورجو

تعمیر جلوبندی و عقب بندی اپتیما

خودرو اپتیما نیز در مدل های مگنتیک و جی تی لاین و ... وارد بازار شده است با سیستم جلو بندی و عقب بندی مشابه سایر تولیدات کیا موتورز.

تعمیر جلو بندی و عقب بندی اپیروس

سیستم تعلیق خودرو اپیروس مقداری با سایر تولیدات قبلی کمپانی کیا تفاوت دارد و می توان گفت مقداری پیشرفته تر می باشد چرا که دارای سیستم تعلیق الکترونیکی می باشد بدین معنا که یونیت کنترل تعلیق و کلید و عملگر ها (کمک) برقی هیدرولیکی هستند.

تعمیر جلوبندی و عقب بندی ریو، پیکانتو، کارناوال

همان گونه که قبلا بیان کردیم اجزا و قطعات در سیستم های جلو و عقب بندی تقریبا مشابه با آثار خرابی و وظایف مشابه هستند . در زیر پس از مطالعه کامل مقاله می توانید به دانش خود در مورد سیستم جلو بندی ، عقب بندی و تعلیق و فرمان بیفزایید

 

جلوبندی خودرو چیست؟ منظور از زیربندی در خودرو چیست؟

قطعا تا به حال کلمه جلوبندی خودرو را شنیده اید؛ همانطور که از اسم آن پیداست، جلوبندی خودرو مربوط به اجزا و قسمت های جلویی خودرو می‌شود.

جلوبندی خودرو شامل قسمت جلویی و زیرین ماشین می شود که ارتباط تنگاتنگی با سیستم تعلیق خودرو دارد؛ تفاوت این دو در این است که سیستم تعلیق شامل کمک فنرها و چرخ های عقب خودرو نیز می‌شود اما جلوبندی تنها به قسمت جلوی خودرو اطلاق میشود و شامل فرمان و میل فرمان نیز میباشد. بخش دیگری از خودرو که معمولا نام آن را در کنار این دو قسمت اتومبیل میشنویم، زیربندی خودرو است. حتما برای شما جالب است بدانید که زیربندی خودرو چیست؟ باید گفت که زیربندی با جلوبندی خودرو تفاوت دارد و در واقع در زیر سیستم جلوبندی و تعلیق قرار میگیرد که با پیچ شدن به سیستم تعلیق، از آنها در برابر خیس شدن، اصابت ضربه مستقیم و … محافظت مینماید.

سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو از قسمت‌های مهم و حیاتی اتومبیل است که باعث حفظ تعادل خودرو در حال حرکت و حتی در حالت سکون میشود. سلامت و عملکرد صحیح سیستم تعلیق خودرو آسایش و راحتی بیشتری را برای سرنشینان اتومبیل به ارمغان می آورد. سیستم جلوبندی خودرو، حرکت را در ناهمواری‌ها، چاله‌ها، پیچ جاده‌ها، دست اندازها و … تسهیل و به عبارتی هندل می کند. بوسیله سیستم جلوبندی و تعلیق، تکان‌ها و لرزش‌هایی که بدلیل گذر از ناهمواری‌های سطح جاده به بدنه خودرو وارد می شود، خنثی شده و تعادل در حرکت خودرو ایجاد میشود. پس با این حساب، قطعاتی که در سیستم تعلیق ماشین مورد استفاده قرار می گیرد، باید بسیار محکم و مقاوم باشد تا تحمل ضربات وارده را داشته باشد و بتواند بدون آسیب دیدن جدی، اثرات آن را خنثی کند. همچنین زیربندی خودرو نیز به دلیل حفاظت از سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو اهمیت می یابد.

اجزای تشکیل دهنده جلوبندی خودرو کدامند ؟

 

 

جلوبندی ماشین شامل اجزای مختلفی است. هریک از این اجزا، از اهمیت خاصی برخوردار است به طوری که خرابی و اختلال در هریک از اجزا، در تعادل خودرو خلل ایجاد کرده و بر عملکرد سایر اجزا نیز اثر منفی می گذارد. این اجزا عبارتند از:

 • چرخ ها و اجزای مربوط به آن
 • فنر و کمک فنرها
 • فرمان و میل فرمان
 • سیبک
 • سگ دست
 • بلبرینگ
 • اکسل
 • رام
 • طبق ها
 • میل موج گیر یا میل تعادل

در ادامه، به شرح وظایف برخی از اجزا می پردازیم.

اجزای جلوبندی و وظایفشان

فنر و کمک فنرها: وزن اتاقک خودرو روی فنر هاست. فنر حالت ارتجاعی دارد و ارتعاش پذیری و انعطاف پذیری آن بالاست.این ویژگی باعث میشود تا در ناهمواری جاده ها، از شدت ضربات به اتاق خودرو کاسته شود. فنرها انواع مختلفی دارند: فنرهای لول، پیچی و تخت. متداول ترین نوع فنرها، مدل لول است. از فنرهای تخت در سیستم تعلیق چرخ های عقبی خودرو استفاده می شود.

نوسانات فنر به وسیله ی کمک فنر ها کنترل و یا میرا میشود. کمک فنر ها در نزدیکی چرخ های اتومبیل قرار دارند و انواع مختلفی دارند از جمله:

 • کمک فنر اهرمی
 • کمک فنر هیدرولیکی
 • کمک فنر بادی یا گازی
 • کمک فنر هیدرواستاتیکی
 • کمک فنر تلسکوپی

سیبک ها: گوی و کاسه یا همان سیبک، قطعه ای کروی شکل که چرخ های اتومبیل را به سیستم تعلیق متصل میکند و موجب چرخیدن آنها میشود. چرخش این قطعه در جهت محور مختصات xyz، سبب فرمان دهی به قسمت جلویی خودرو میشود؛ به این صورت که با چرخش فرمان خودرو، سیبک نیز به همان سمت می چرخد. سیبک ها، ارتعاشات ناشی از گذر از روی ناهمواری های سطح جاده را نیز تا حدی کاهش می دهد. سیبک ها، تحمل بخشی از وزن خودرو را بر عهده دارند و از اصطکاک میان قطعات جلوبندی خودرو نیز، جلوگیری میکنند.

اکسل: به محور مرکزی چرخ یا دنده، اکسل گفته میشود. اکسل معمولا به وسیله ی یاتاقان، ثابت نگه داشته شده تا چرخ و یا دنده این امکان را داشته باشد که به راحتی دور آن (اکسل) بچرخد.

سگ دست: میتوان گفت اصلی ترین قسمت جلوبندی خودرو، سگ دست است، چرا که این قطعه ی لولا مانند، علاوه بر نگهداری چرخ ها، چرخش آنها روی محور فرمان نیز به عهده ی این قطعه ی مهم است. اهمیت سگ دست از آن جایی معلوم میشود که اجزای چرخ و سیستم تعلیق و جلوبندی ماشین مانند فرمان خودرو، دیسک های ترمز و… روی آن سوار میشود.

میل تعادل یا میل موج گیر: میل تعادل یا میل موج گیر، همان طور که از نام آن مشخص است، برای افزایش تعادل خودرو و جلوگیری از چپ کردن خودرو در پیچ هاست. میل تعادل، نیرو را بین چرخ ها در حین حرکت تقسیم میکند و به هنگام عبور از پیچ ها به ویژه در سرعت های بالا، از خم شدن خودرو به سمت بیرون پیچ، جلوگیری میکند.

طبق ها: وظیفه ی این قطعه ی بازویی شکل، اتصال شاسی خودرو به سیستم تعلیق است.

رام: قطعات جلوبندی خودرو، از طریق رام که قطعه ای فلزیست، به اتاق خودرو متصل میشود.

چرخ ها: پارامتر های مهمی در مورد چرخ ها وجود دارد که حتما باید به آنها اهمیت داده شود از جمله: بالانس بودن آنها، آج های سطح لاستیک ها و میزان ساییدگی آنها و …

عیب یابی جلوبندی خودرو

هریک از قطعات خودرو، از جمله قطعات جلوبندی، وظیفه ی خاصی را بر عهده دارد؛ مجموع عمل هریک از اجزا با هم، موجب حرکت خودرو میشود؛ بدیهی است که این اجزا بهم مرتبط اند، روی یکدیگر تاثیر میگذارند و کوچکترین مشکل در هر کدام از آنها، عملکرد دیگر اجزا را تحت الشعاع قرار داده و در کل سیستم خودرو مشکل ایجاد خواهد کرد. پس معاینه فنی خودرو به صورت مکرر و منظم، از بروز مشکلات، وارد شدن خسارات و هزینه های سنگین، جلوگیری میکند.

 

علائمی را که نشان دهنده وجود عیب در سیستم جلوبندی  و عقب بندی خودرو است، کدامند؟

 1. صداهای عجیب و غیر عادی از قسمت جلوی خودرو: اگر به هنگام گذر از ناهمواری ها، دست اندازها و …، صداهای غیرعادی نامتعارف از قسمت جلویی خودرویتان به گوش میرسد، نشان دهنده ی بروز مشکل در فنر یا کمک فنر و میل تعادل است. هم چنین به گوش رسیدن صدای سوت از قسمت جلویی خودرو، نشان دهنده ی خرابی در بلبرینگ هاست.
 2. لرزیدن فرمان: چنانچه به هنگام روشن بودن خودرو و به ویژه در حین حرکت در سرعت های بالا، متوجه لرزش در فرمان خودروی خود شدید، نشان دهنده ی تنظیم نبودن باد لاستیک ها یا اصطلاحا بالانس نبودن آنهاست؛ هم چنین لرزش فرمان میتواند نشان دهنده ی وجود مشکل در سیبک ها باشد.
 3. عدم تعادل خودرو به هنگام حرکت: اگر در حین رانندگی، فرمان به خودی خود به یک سمت کشیده میشود، یا حرکت خودرو تحت کنترل شما نیست به طوری که انگار قسمت جلویی خودرو حالت ول شدگی دارد، نشان دهنده ی وجود مشکل در قسمت جلوبندی خودرو است.
 4. صدا های غیرعادی در پیچ ها و موج های جاده
 5. لرزش فرمان و گاها لرزش فرمان و اتاق به صورت همزمان یا لرزش فرمان در لحظه ترمز گیری
 6. خلاصی بیش از حد فرمان
 7. شنیدن صدای ترق و تروق در لحظه چرخاندن فرمان
 8. خرده شدن لاستیک های جلو یا عقب
 9. کشیدن فرمان به یک سمت

بخش هایی از متن برگرفته از وبسایت اتوشناس است .

 

مهندس عرفان افشار – کارشناس ارشد مهندسی مکانیک – مرکز تعمیرات خودرویی ویرا خودرو – غرب تهران

موفق و پیروز باشید