برند
تعمیر موتور سانتافه 2400 سی سی ، MPI  و GDI
تعمیر موتور سانتافه 2400 سی سی ، MPI و GDI

یاتاقان زدن سانتافه ، شاتون زدن سانتافه ، اویل پمپ و بالانسر شفت

تعمیر موتور سانتافه  2400 سی سی

دلایل یاتاقان زدن موتور سانتافه چیست ؟

یاتاقان زدن چیست ؟

نشانه های یاتاقان زدن موتور چیست ؟

آیا سانتافه هم میتواند یک خودرو آفرود باشد ؟

تفاوت سانتافه MPI  و GDI  چست ؟

با ما همراه باشید تا به همه سوالات فوق پاسخ دهیم .

مهندس عرفان افشار – کارشناس ارشد مهندسی مکانیک – تعمیرگاه تخصصی ویرا خودرو

موتور 2400 سی سی تولیدی کمپانی هیوندای بر روی بسیاری خودرو های دیگر نیز نصب شده است من جمله آزرا ، اپتیما ، سوناتا ، اسپرتیج ، توسان و ... و البته با دو سیستم پاشش به شکل های MPI  و GDI .

منظور از سیستم پاشش سوخت MPI  چیست ؟

میدانیم که MPI  سیستم پاشش سوخت چند نقطه ای است که سوخت را با مکانیسمی مشابه اکثر خودرو ها به داخل منیفولد هوا و پشت سوپاپ های هوا اسپری میکند .

منظور از سیستم پاشش سوخت GDI  چیست ؟

و سیستم پاشش سوخت GDI  به معنا پاشش مستقیم سوخت به داخل سیلندر است که متشکل از یا پمپ سوخت با فشار ارسالی بالاتر در داخل باک و پمپ افزاینده فشار روی موتور و سوزن های سوخت پاش شبیه به شمع موتور که مستقیما تا داخل سیلندر ها رزوه می خورند .

اما خیلی از بحث خارج نشویم نکته بسیار مهم در مورد این موتور با حجم و توان مورد طراحی اینکه مناسب اتاق و شاسی سنگین سانتافه نیست بنابراین به هیچ وجه توصیه نمی شود که :

در مسیر های آفرود ، دور های بسیار بالای موتور و مداومت بر سرعت های بالا  و ... از آن استفاده کنید . ضمنا به منظور ستفاده اصولی از این خودرو و افزایش عمر مفید موتور حتما موارد زیر را سرلوحه بخش نگهداری و تعمیرات قرار دهید :

در این موتور ضعف اویل پمپ ، استفاده از روغن های نامرغوب ، استفاده از فیلتر روغن های غیر اورجینال ، دیر به دیر تعویض کردن روغن موتور ، مسدود یا نیمه کیپ بودن کانال های عبور روغن عوامل اصلی هستند که سبب یاتاقان زدن موتور خواهند شد .

یاتاقان زدن یعنی چه ؟

به طور کلی ایجاد سایش ، خوردگی و سوختگی در سطح یاتاقان را اصطلاحا یاتاقان زدن می گویند .

در تصویر زیر سطح یاتاقان بعد از ایجاد سایش و خوردگی دچار داغ شدن و سوختگی هم شده است که مداومت به استفاده از آن سبب قفل شدن موتور خواهد شد.

( تصویر یاتاقان با سطح دارای خوردگی)

موتور های کمپانی هیوندای و کیا به طور معمول مشابه و حتی مشترک هستند و به طور کلی متشکل از یک سری قطعات با کارایی مشابه و اندک تفاوت های ظاهری از جمله قطعات تشکیل  دهنده موتور می توان به موارد زیر اشاره کرد :

اجزای اصلی تشکیل دهنده موتور (بخش های بیشتر مکانیکی)کدامند؟

کارتل  ، میل لنگ  ، یاتاقان  ، کپه های ثابت و متحرک  ، شاتون  ، پیستون  ، رینگ ها ، واشر سرسیلندر  ، سیلنرر  ، سر سیلندر  ، OCV   (شیر برقی کنترل کانال روغن به سمت CVVT  ها )  ،  CVVT  ( مکانیسیم ایجاد تایمینگ پیوسته متغیر )  ، میل سوپاپ  ، استکانی  ، سوپاپ ها  ، گیت سوپاپ  ، زنجیر یا تسمه تایم و سفت کن های آن  ، ایول پمپ  ، واتر پمپ   و ... تمامی موتور های احتراق داخلی دارای این قطعات هستند که تقریبا همگی باید به نحوی روانکاری و خنک کاری شوند .

در تصویر زیر اجزای اصلی تشکیل دهنده موتور شش سیلندر هیوندای ارائه شده است که پس از این مرحله به ترتیب مونتاژ خواهند شد .

(تصویر قطعات موتور سانتافه)

در تصویر زیر قطعات موتور چهار سیلندر هیوندای بعد از اوراق شدن ارائه داده ایم :

( تصویر قطعات موتور سانتافه به صورت اوراق بعد از شاتون زدن)

 

در تصویر زیر میل سوپاپ های دود و هوا و بخش های CVVT  نصب بر روی آن ها با دایره قرمز مشخص شده است :

( تصویر CVVT  )

 و در زیر تصاویری از نمونه تعمیرات ما  در اورهال اساسی موتور 2400 سی سی تتا نصب برروی خودرو های سانتافه و سوناتا در مرکز تخصصی ویرا خودرو به حضور شما مخاطب محترم ارائه شده است :

(تصویر تعمیر موتور سانتافه )

(تصویر تعمیر موتور سانتافه 2)

(تصویر تعمیر موتور سوناتا)

(تصویر تعمیر موتور سوناتا 2)

در مورد مبحث یاتاقان زدن وقتی رخ میدهد که روغن به هر دلیلی نتواند به حد کافی به حد فاصل مابین سطح یاتاقان و کف میل لنگ برسد بنابراین شروع به خوردگی هم کرده و نهایتا می تواند حتی منجر به نیاز به تعویض میل لنگ هم بشود .

همواره در نظر داشته باشید که

علت یا علل یاتاقان زدن موتور سانتافه کدامند ؟

  1. ضعف اویل پمپ (مجموعه اویل پمپ و بالانسر شفت) در ارسال روغن

زمانی که در خود اویل پمپ پدیده فرار روغن رخ دهد  و یا  در دوران خودش مشکل داشته باشد در ارسال روغن به سمت یاتاقان ها ، و سرسیلندر و سایر بخش ها دچار اختلال خواهد شد .

در زیر تصویر مجموعه بالانسر شفت و اویل پمپ سانتافه ارائه شده است :

(مجموعه اویل پمپ و بالنسر شفت  1 )

  1. استفاده از خودرو در دور های بالای موتور و به طور دائم

مشخص است که هرچه دور موتور بالاتر می رود دور اویل پمپ هم بیشتر می شود  و طبیعتا ارسال روغن هم بیشتر اما این در صورت محیا بودن همه شرایط است یعنی چنانچه روغن موتور کم باشد ، کانال های عبور روغن اندکی گرفتگی داشته باشند و ... دیگر خبری از ارسال روغن کافی نیست پس برای بخش های دوار مشکل ساز خواهد بود .

  1. استفاده از روغن های نامرغوب و یا فیلتر روغن تقلبی

روغن نامناسب و فاقد افزودنی های لازم اعمال روانکاری ، خنک کاری ، جرم زدایی و ضربه گیری را به طور مناسب انجام نمیدهد و فیلتر نامرغوب میتواند سدی بر سر راه پمپاژ روغن و یا در مواردی سبب عبور پلیسه و اجرام موجود در موتور به سایر بخش ها شود .

  1. دیر عوض کردن روغن موتور

توجه داشته باشید که روغن موتور حداکثر 5000 کیلومتر یکبار باید تعویض گردد . در غیر این صورت به مرور داخل موتور حالت جرم گرفته شده و روغن در اصطلاح گریس میکند .

  1. عدم تعویض مجموعه اویل پمپ  OIL PUMP  و بالانسر شفت بعد از باز شدن موتور یا 100 هزار کیلومتر کارکرد

در موتور سانتافه مکانیسم داخل اویل پمپ شبیه به یک موتور است که  گویی میل لنگ  ، یاتاقان  و کپه دارد  ( مجموعه بالانسر شفت ) بنابراین در عین ارسال روغن خودش هم باید روغن کاری شود و نکته مهم اینکه خود کمپانی سازنده هم به ضعف این قطعه اذعان دارد .به همین دلیل است که مجموعه ای تحت عنوان اویل پمپ و بالانسر شفت اصلاح شده تولید کرده و روانه بازار مصرف شده است . البته که تفاوت عملکردی ندارند بلکه در داخل مجموعه تغییرات کوچکی اعمال شده است  ضمنا ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در مجموعه اصلاح شده در نمای بیرون دو شفت قرار دارد که در حالت قبلی تک شفت بود (که البته از داخل مجموعه هردو، دو شفت هستند) .

به هر حال استفاده از مجموعه اویل پمپ و بالانسر شفت تحت عنوان اصلاح شده یا تعویض آن با همان مدل سابق امری مهم و  تاثیر گذار است در کاهش احتمال یاتاقان زدن موتور تتا .

در تصویر زیر مجموعه اویل پمپ بالانسر  معیوب و مجموعه جدید ارائه شده است :

(مجموعه اویل پمپ و بالانسر شفت  2)

چطور بفهمیم موتور خودرو یاتاقان زده است ؟ یا

نشانه های یاتاقان زدن موتور سانتافه چیست ؟

در صورتی که از بخش داخل موتور صدا های غیر عادی مانند کوبیده شدن دو قطعه فلزی روی هم به گوش برسد میتوان به شروع به یاتاقان زدن موتور شک کرد . در این وضعیت سریعا خودرو را خاموش کرده و با خودرو بر به نزدیک ترین تعمیرگاه تخصصی هیوندا مراجعه کنید .این کار هوشمندانه احتمالا سبب کاهش هزینه های سرسام آور تعمیرات خواهد شد ؛ به عنوان نمونه از خراشیدگی میل لنگ که به لحاظ آلیلژی اندکی از آلیاژ یاتاقان سخت تر است جلوگیری به عمل می آید .

البته که ذکر این نکته مهم است که هر صدای غیر عادی در مجموعه مولد و انتقال قدرت  از یاتاقان های موتور نیست و مواردی مثل CVVT  ها ، بلبرینگ های دو انتهای آلترناتور (دینام)، کلاچ یک طرفه دینام ، کمپرسور کولر و یا حتی لغی کانال های اگزوز و ... هم می توانند صداهایی غیر عادی ایجاد کنند .

در تعمیرگاه تخصصی ویرا خودرو عیب یابی خودرو با استفاده از تجهیزات بروز و توسط کارشناس فنی مهندس و تکنسین های مجرب مکانیک انجام می گیرد . 

مهندس عرفان افشار – کارشناس ارشد مهندسی مکانیک – تخصصی ترین تعمیرگاه هیوندای و کیا در تهران