برند
تعمیر هیوندایی سوناتا هایبرید (هیبرید)
تعمیر هیوندایی سوناتا هایبرید (هیبرید)

خطای چک هیبرید سیستم در صفحه آمپر CHECK HYBRID SYSTEM ENGINE OFF

 

تعمیرگاه هیبرید در غرب تهران

تعمیر هیوندایی سوناتا هایبرید (هیبرید) با خطای

P1B77        INVERTER CAPACITOR PRECHARGING  FALT

 

وخطای CHECK HYBRID SYSTEM        ENGIN OFF    در صفحه آمپر

 

 

مهندسی تعمیر و نگهداری خودرو - تعمیرگاه تخصصی ویرا خودرو -تعمیرگاه تخصصی هیوندای ، کیا ، تویوتا و لکسوس در غرب تهران - مهندس عرفان افشار

تعمیرات تخصصی هیوندای سوناتا هیبرید

تعمیرات تخصصی کیا اوپتیما هایبرید (هیبرید)

تعمیرات تخصصی لکسوس    NX300 HYBRID

تعمیرات تخصصی لکسوس CT200 HYBRID 

تعمیرات تخصصی تویوتا کمری هیبرید

 

در ابتدا به بررسی چند سوال و نکته می پردازیم :

 • دلایل روشن شدن چراغ یا اخطار چک سیستم هیبرید چیست؟
 • وقتی در دستگاه دیاگ به کد خطای  p1b77 code fault برخوردیم چه باید کرد ؟ در این وضعیت با مفهوم INVERTER CAPACITOR PRECHARGING FAULT مواجه هستیم و شما مجبورید خودرو را  با خودروبر  به نزدیک ترین تعمیرگاه تخصصی برسانید . 
 • دلایل روشن نشدن سوناتا هیبرید چیست؟

 

با ما همراه شوید تا به تک تک موارد بالا پاسخ دهم .

 اخطار : در صورت مواجهه با خودرو هیبریدی هرگز بدون اطلاعات کافی و دانش فنی به دستکاری سیستم نپردازید ،  بخصوص بخش های فشار قوی که معمولا با روکش خرطومی نارنجی رنگ مشخص هستند. چرا که در این بخش ها برق با فشار بسیار بالا نزدیک به 400 ولت وجود دارد که در صورت اتصال کوتاه شدن با آمپر وحشتناکی شروع به تخلیه شدن می کنند و دستکاری آن میتواند ریسک جراحات جبران ناپذیر و حتی مرگ را به همراه داشته باشد .

 

معمولا تمام مشکلاتی که مربوط به سیستم هیبرید خودرو است باعث روشن شدن پیغام اخطار چک سیستم هیبرید می شودکه از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • خرابی باطری هیبرید
 •  
 •  
 • ،
 • خرابی در سیم کش
 • ،
 • فیوز و رله ها
 •  
 • ،
 • در برخی موارد ایراد در گیربکس اتوماتیک سوناتا هیبرید باعث روشن شدن چراغ چک هیبرید می شود.

در صورت بروز یکی از خطاهای ذکر شده باید از سلامت باطری هیبرید اطمینان حاصل پیدا کنید چرا که باطری خراب باعث خراب شدن مدارها و رله های هیبریدی میشود.

چک کردن فیوز اصلی باطری هیبرید که در عکس زیر مشاهده میکنید و تست مقاومت آن بسیار مهم است و ضعیف شدن آن باعث اخطار چک سیستم هیبرید میشود.

قابل توجه همکاران محترم :

زیر کاور پک باطری هیبرید در داخل جعبه عقب یک فیوز اصلی وجود دارد حتما و حتما قبل از هر کاری این فیوز را با آزاد کردن ضامن از مدار جدا کنید این کار ریسک صدمات ناشی از برق گرفتگی را تا 95 درصد کاهش میدهد  تصویر این فیوز در بالای همین سطر  و جانمایی آن  در ذیل  آورده شده است

.

نکته مهم در مورد خودرو هیوندایی سوناتا هایبرید :

سیستم هیوندایی سوناتا هیبرید (سوناتا هایبرید) به گونه است که عملکرد آن در بخش موتور برقی امکان عملکرد خودرو در بخش بنزینی را هم فراهم میکند یعنی اگر بخش برقی در سلامت باشد خودرو روشن می شود و میتواند با موتور بنزینی هم کار کند اما در صورت بروز عیب در بخش برقی خودرو در حالت بنزینی هم روشن نمی شود .

 خودرو سوناتا هیبرید در بخش پیشرانه برقی دارای اجزا به شرح زیر است :

ضمنا ناگفته نماند که بعضی از این قطعات فقط نقش گذرگاه دارند و مستقیما در زیر مجموعه بخش پیشرانه برقی نیستند اما در عملکرد این بخش ایفای نقش میکنند :

 1. پک باطری فشار قوی

 1. باطری 12 ولتی

 1. فن خنک کننده پک باطری فشار قوی

 1. سنسور دمای باطری فشار قوی
 2. یونیت مدیریت باطری فشار قوی (BMS ASSEMBLY )

 1. HYBRID INVERTER
 2. ELECTRONIC OIL PUMP UNIT (یونیت پمپ روغن برقی)
 3. HPCU (HYBRID POWER CONTROL UNIT) (کنترل یونیت برق هیبرید)
 4. موتور هیبرید

 1. استارتر و ژنراتور
 2. ...

مواردی که اشاره شد مهم ترین بخش های مولد قدرت سوناتا هیبرید (سوناتا  هابرید) هستند قطعا در نمونه تعمیرات هایی که قصد دارم در آینده خدمت شما ارائه کنم در مورد بخش هایی که در این مقاله فقط از آن ها نام بردم توضیح میدهم اما در اینجا به مواردی که سبب بروز خطای فوق میشوند اکتفا میکنم .

ابتدا با استفاده از دیاگ تخصصی کمپانی هیوندای  پارامتر های مربوط به ولتاژ تک تک سلول های باطری و دمای آن و برخی موارد اساسی دیگر چک شود و از کد خطا عکسی تهیه شود .

بعد از دیاگ زنی توسط متخصص و بررسی کد خطا مذکور یک سری اقدامات باید صورت گیرد

مطابق با اخطار چند سطر پیش ابتدا جدا کردن فیوز اصلی از مدارو بررسی سلامت آن :

سپس با توجه به شاپ منوال اصلی کمپانی بایستی سیم کشی ها بررسی گردد تا در صورت وجود مسیر ضعیف (لهیدگی در سیم ) ،قطعی و یا اتصالی مطمئن شویم و در این مرحله نیاز است که کلیه رله های توان و مقاومت ها ی در مسیر جریان چک و بررسی شوند .

 

 

 

بعد بررسی بخش مدیرت باطری  فشار قوی که به BMS  شناخته می شود .

 

پس از بررسی تمامی موارد  فوق و یافتن بخش معیوب مدار و تعمیر یا تعویض آن باید خودرو روشن شوند و از آن  فرآیند سیستم سرچ صورت گیرد یعنی FCS  گیری شود و خطا های موقت یا HISTORY  که احتمالا در یونیت ها ثبت شده اند پاک ERASE  شوند .

نکته حائز اهمیت بعدی اینکه حتما پارامتر های مربوط به پک باطری فشار قوی چک شوند و از فرآیند صحیح شارژ سلول های سری شده با هم اطمینان حاصل کنیم .

پک باطری سوناتا هیبرید به چه صورت شارژ می شود ؟

در خودرو سوناتا هیبرید پک باطری فشار قوی طی فرآیند تعریف شده و با نیرو گرفتن از موتور بنزینی شارژ می شود و به خصوص در زمان های ترمز گیری فرآیند شارژ باطری فشار قوی صورت میگیرد .

 

مهندسی تعمیر و نگهداری خودرو – تعمیرگاه تخصصی ویرا خودرو  - مهندس عرفان افشار – کارشناس فنی و متخصص الکتریکال خودرو