مقاله
معرفی برخی آپشن های خودرو ( مقاله آموزشی )
معرفی برخی آپشن های خودرو ( مقاله آموزشی )

 

معرفی برخی آپشن های خودور های لوکس

تعمیرگاه تخصصی هیوندای ، کیا ، تویوتا و لکسوس در غرب تهران ( ویرا خودرو )

 

با ین مقاله از سری مقالات تخصصی ترین تعمیرگاه خودرو غرب تهران همراه باشید 

 

دسترسی و استارت بدون کلید

آپشن های خودرو

سیستم کیلس استارتر در سال 1982 برای اولین بار در خودروهای فرانسوی رنو فیوگو مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن خودروهای شرکت جنرال موتورز نیز از این تکنولوژی استفاده کردند.یکی از امکانات جدید خودروهای امروزی سیستم استارت بدون کلید (Keyless Entry)  است که که امکان قفل یا باز کردن در های خودرو و همچنین استارت موتور را بدون نیاز به استفاده از کلید، فراهم می کند. سیستم کیلس استارتر با استفاده از امواج رادیویی، یک سری امواج را با کد‌های مشخص از سوئیچ خودرو به سنسور ایموبلایزر ( دزدگیر) خودرو می فرستد. عملکرد این سیستم قفل کننده الکترونیکی طوری است که راننده با به همراه داشتن سوئیچ یا کارت هوشمند وقتی به فاصله یک متری خودرو برسد ، قفل در‌ها به صورت اتوماتیک باز شده و بعد وارد شدن به خودرو راننده می‌تواند با فشاردادن دکمه استارت و نگه داشتن پدال ترمز خودرو خود را روشن کند.

با استفاده از این سیستم می توان بدون نیاز به سوئیچ مکانیکی و تنها با همراه داشتن آن به خودرو وارد شد و آنرا روشن نمود  . در خیلی موارد با همراه داشتن ریموت (کی لس) میتوان با فشار یک کلید بر روی دستگیره و یا حتی به صورت لمس دستگیره قفل مرکزی را تحریک نمود تا دستور باز شدن قفل ها را صادر کند . و این سیستم امروزه در تمامی خودور های هیوندای ، کیا ، تویوتا و لکسوس نصب شده است .  لازم به ذکر است که در نوین ترین آپشن حتی دیگر نیاز به همراه داشتن کی لس هم نیست و میتوان با نصب برنامه بر روی گوشی تلفن همراه به خودرو وارد شد و آنرا روشن نمود و یا حتی برنامه روشن و خاموش شدن خودور را برای آن تعریف نمود

.

کروز کنترل هوشمند

آپشن های خودرو

تکنولوژی کروز کنترل در اصل در سال ۱۷۸۸ توسط James Watt و Mathew Boulton برای کمک به کنترل موتورهای بخار اختراع شد. بدین صورت که با تنظیم کردن میزان سوخت ورودی به موتور، سرعت را ثابت نگه می‌دارد. نسل جدید کروز کنترل با نام کروز کنترل هوشمند (Adaptive Cruise Control) قابلیت تشخیص فاصله با خودروی پیش رو را نیز دارد. این سیستم، مشابه کروز کنترل معمولی، سرعت خودرو را بر اساس سرعت مورد نظر راننده که تنظیم شده است، کنترل می‌کند.با این تفاوت که این سیستم از آن‌جاکه مجهز به حسگرهای خاصی می‌باشد، سرعت خودرو را با توجه به فاصله تا خودروی جلویی تنظیم می‌کند. ازاین رو، درصورتی که فاصله خودرو تا خودروی جلویی، به دلیل کاهش سرعت خودروی جلویی، از حد مجاز کمتر شود، سرعت خودرو به‌طور هوشمند از هدایت کروز کنترل خارج می‌شود و کاهش می‌یابد.

 

 

سقف های متحرک

آپشن های خودرو

به طورکلی، هر صفحه ای که در سقف خودرو با هدف ورود نور یا هوا به داخل خودرو جاسازی شده باشد، سانروف نام دارد. برخی سانروف ها قابلیت باز و بسته شدن دارند درحالی که برخی دیگر ثابت هستند. سانروف ها معمولاً شفاف هستند در دهه هفتاد، به سانروف های شیشه ای داخلی و برقی، مونروف می گفتند سقف سانروف از جنس شیشه است که حدود یک سوم سقف خودرو را شامل می شود. سقف سانروف به دو صورت دستی و برقی موجود است، که البته امروزه با وجود تکنولوژی برتر در این حوزه حالت دستی سقف سانروف منسوخ شده است. سانروف ها انواع مختلفی دارند که می توان به سانروف پاپ آپ "pop-up" ، سانروف اسپولیر(Spoiler) ، سانروف داخلی(In- Built) ، سقف های تاشونده(Folding) ، سانروف جدا شونده(Removable) ، سقف شیشه ای اشاره کرد .

 

 

پارک کردن اتوماتیک

 

آپشن های خودرو

سیستم پارک هوشمند برای اولین بار در کشور فرانسه معرفی شد. سیستم پارک هوشمند یا دستیار پارک هوشمند در واقع ترجمه عبارت Intelligent Parking Assistبوده و آن را بطور مخفف IPA می نامند.سیستم هوشمند پارک یا همان IPA در سه شرایط پارک دوبل ، خروج از پارک دوبل و پارک سنگ چین یا همان پارک L می تواند مفید واقع شود.با روشن کردن یا در حالت آماده قرار دادن پارک هوشمند ، خودرو با اندازه زدن فضای موجود و در صورت مناسب بودن فضا ، روی صفحه نمایش پیام مربوط نمایش داده می شود. تمامی مراحل به دقت روی صفحه نمایش به راننده نشان داده می شود. راننده نیز در کل فرآیند روی سرعت خودرو کنترل دارد. روال فعال نمودن پارک اتوماتیک برای هر خودور یا بهتر بگوییم هر خودور ساز اندکی متغیر است اما در نهایت نتیجه ای یکسان دارد به عنوان نمونه برخی خودور ها به راننده دستور میدهند که اهرم دنده را در موقعیت درایو یا ریورس قرار بده اما بعضی مدل ها حتی تعویض موقعیت از  drive   به reverse هم به صورت اتوماتیک انجام میدهند  .

 

 

صندلی های مجهز به سیستم تهویه

آپشن های خودرو

آپشن های خودرو

صندلی خودروها بی‌تردید یکی از مهم‌ترین قطعات به کار رفته در اتومبیل محسوب می‌شود . بدین منظور یکی دیگر از آپشن‌هایی که در خودروهای لوکس جهت رفاه راننده و لذت بخش کردن رانندگی به کار گرفته شده است سردکن و گرم‌کن صندلی‌ها است که از قابلیت کم و زیاد کردن مقدار سرما برخوردار است و بدین شکل مسائل بهداشتی، پزشکی و عرق سوز شدن کمر و باسن از بین می‌رود. براین اساس پارچه استفاده شده برای صندلی خودرو باید متخلخل باشد تا هوا بتواند به راحتی حرکت کند.برای این منظور داخل صندلی چندین فن تعبیه می‌شود تا هوا را به سمت سرنشین پرتاب کند.صندلی‌های مجهز به سیستم تهویه مطبوعی که هوای سرد را در اختیار سرنشین قرار می‌دهند دارای دو نوع ساختار هستند. برخی از سازندگان سیکل مبدل کوچکی را درون صندلی خودرو تعبیه می‌کنند تا مستقیما هوا را خنک کند. برخی دیگر از تولیدکنندگان نیز از سیستم تهویه اصلی خودرو بهره می‌برند.در مجموع عمبل خنک کن صندلی با فعال شدن یک فن یا دو فن در صندلی صورت میگیرد و عمل گرمکن با استفاده از المنت هایی در قسمت های نشیمن گاه و پشتی صندلی صورت میگیرد .

 

 

مکان یاب

آپشن های خودرو

سامانه ناوبری خودرو "Automotive navigation system" بخشی از سامانهٔ کنترل خودرو یا یک سامانهٔ سوم‌شخص است که با اضافه کردن آن به خودرو، مسیریابی و پیداکردن محل را برای خودرو امکان‌پذیر می‌سازد. این سامانه به طور معمول از راه ارتباط با سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی اطلاعات موقیعتی خود را دریافت می‌کند که این اطلاعات موقعیت خودرو را در جاده نشان می‌دهد. هنگامی که جهت‌یابی مورد نیاز باشد مسیریابی می‌تواند موقعیت را محاسبه کند .سیستم ناوبریGPS خودرو شامل دو بخش است: بخشی از گیرنده GPS و تجهیزات نمایش در خودرو نصب شده است. قسمت دیگر از مراکز کنترل کامپیوتر ساخته شده است و دو قسمت با ماهواره های موقعیت یابی متصل می شوند.

 

 

دوربین 360 درجه

آپشن های خودرو

این سیستم جدید ، تکنولوژی دوربین های کمکی را که بیشتر در صنعت خودرو وجود داشت را به مرحله ای ارتقا داده. و قابلیت ها و امکانات جدیدی را در اختیار راننده قرار میدهد. بوسیله دوربین ها وسنسورهای موجود در این سیستم ، یک نرم افزار خاص اطلاعات بدست آمده از این حسگرها را پردازش میکند. یک نمای کامل و ۳۶۰ درجه از فضای اطراف خودرو را برای راننده به نمایش می گذارد. با استفاده از این قابلیت ، راننده توانایی بیشتری در کنترل خودرو بخصوص در فضاهای تنگ خواهد داشت.سیستم دوربین فضای اطراف خودرو (Around View Monitor) از چهار دوربین مجزا مجهز شده اند ، استفاده می کند. این دوربین ها در جلو ، عقب و زیر آینه های جانبی تعبیه شده اند.این تصویر نهایی با دقت بالایی همراه بوده و به راننده امکان انجام مانورهایی سخت پارک کردن در فضای تنگ و کوچک را می دهد.این دوربن ها معمولا در قسمت های جلو پنجره و زیر آینه های جانبی و در پشت بالاتر از محل نصب پلاک نصب می شوند .

 

نمایشگر شیشه جلو

آپشن های خودرو

هدآپ برای اولین بار توسط جنرال موتورز استفاده شد و بر روی پونتیاک گرند تریکس نصب شد. سیستم هد آپ (HUD) یک تصویر دیجیتال شفاف بوده که بر روی شیشه ی جلوی خودرو بازتاب می شود و تمامی اطلاعاتی را که راننده از طریق داشبورد به آن ها می تواند دسترسی داشته باشد را به نمایش می گذارد. ایده اصلی پشت طراحی چنین سیستمی، متمرکز نگه داشتن حواس رانندگان بر روی مسیر است. در واقع اطلاعات ضروری خودرو نیز در جایی نشان داده می شود که رانندگان باید به آن نگاه کنند. همین امر سبب می شود تا رانندگان زمان کمتری را صرف نگاه کردن به گوشی و یا سایر سیستم های قرار گرفته در داشبورد خودرو کنند. بدین ترتیب، تمرکز بیشتر بر روی مسیر به منزله ی تصادف کمتر و رانندگی ایمن تر برای تمامی افراد استمعمولا اطلاعاتی مانند سرعت خودرو و میزان مصرف سوخت در صد کیلومتر و ... را میتواند به زیر شیشه جلو بتاباند که محل نمایش و میزان روشنایی و تاریکی آن توسط راننده قابل تنظیم است .

 

 

کنترل پایداری

آپشن های خودرو

آپشن های خودرو

 

کنترل پایداری الکترونیکی "Electronic stability control" به اختصار ESC،با برنامه پایداری الکترونیک (ESP) یا کنترل پایداری دینامیک (DSC) یک فناوری رایانه‌ای شده برای پایداری خودرو است که می‌تواند به شکل بالقوه سبب بهبود امنیت از طریق شناسایی و به حداقل رساندن لغزش‌ها شود. بطور کلی زمانی که این سامانه انحراف خودرو را تشخص می‌دهد، جهت کمک به راننده اقدام به ترمز گرفتن برای هدایت خودرو به مسیر مورد نظر راننده می‌کند. این ترمزها می‌تواند به صورت جداگانه بر روی هریک از چرخ‌های خودرو اعمال شود. اولین مبتکران این سیستم یعنی مرسدس بنز و بی ام و در سال 1987 اولین سیستم کنترل کشش را معرفی کردند . ESC میزان تصادفات را تا ۳۴ درصد برای خودروهای معمولی و تا ۵۹ درصد برای خودروهای SUV (شاسی‌بلند) کاهش می‌دهد .معمولا در اکثر موارد کلیدی برای غیر فغال سازی esp   در جایی بر روی داشبرد تعبیه شده تا در صورت صلاحدید راننده مثلا به عمل دریفت بتواند سیستم را غیر فعال کند .

 

سامانه دید در شب

آپشن های خودرو

آپشن های خودرو

تاریخ صنعت خودرو نشان می‌دهد که اولین استفاده از سامانه‌های نایت ویژن (دید در شب) در این صنعت، توسط شرکت جنرال موتورز انجام شد. سیستم دید در شب از نور مادون قرمز استفاده شده که علاوه بر نامرئی‌بودن می‌تواند موانع متحرک را از روی گرمای بدنشان تشخیص دهد. این سیستم که با توجه به طول موجش در 3 بازه نزدیک مادون قرمز (NIR)، مادون قرمز متوسط (MIR) و دور از مادون قرمز (FIR) طبقه‌بندی می‌شود .سیستم فعال یا همان NIR با پخش کردن نور مادون قرمز، مشابه سیستم های نظامی، شب را برای شما روشن می‌کند. در مقابل سیستم غیر فعال از تکنولوژی FIR استفاده کرده است. برخلاف سیستم دید در شب به کار رفته در سیستم های نظامی، سیستم بی ام و تصاویر را بر مبنای گرمای اجسام ایجاد می‌کند و تصویری شبیه نگاتیو فیلم عکاسی به وجود می‌آورد.

 

کنترل در سراشیبی و سربالایی

آپشن های خودرو

آپشن های خودرو

 

HAC که از سرواژه های عبارت Hill-start Assist Control "کمک و کنترل به شروع حرکت در شیب (سربالایی)" گرفته شده است، به راننده کمک می کند تا زمانی که در یک سراشیبی متوقف است و قصد دارد شروع به حرکت به سمت بالا کند، از حرکت رو به عقب خودرو جلوگیری شود.HDC یا Hill Descent Control این سیستم سرعت خودرو در زمان پایین آمدن از یک سرازیری یا تپه را کنترل می‌کند. این سیستم به کمک شما می‌آید تا از طریق چند سنسور، شیب را تشخیص داده و وقتی که شما پدال ترمز را رها میکنید سرعت خودرو در کنترل  این سیستم است.

 

 

حسگر باران و نور

آپشن های خودرو

آپشن های خودرو

سنسور باران و برخی دیگر از سنسورها و رادارهای خودرو معمولاً در قسمت داخلی شیشه جلو خودرو و در محدوده قرارگیری آینه وسط، در محلی که مزاحم دید راننده نباشد نصب می‌شوند و با یک کاور پلاستیکی مشکی رنگ قابل تشخیص هستند. سیستم این برف پاک کن‌ها به گونه‌ای است که حس گرهای مادون قرمز که به سطح خارجی شیشه متصل هستند، زمانی که شیشه خشک است، حداکثر میزان امواج مادون قرمز به حس گرها می‌رسد و با زاویه 45 درجه بازتاب می‌شودند ،خیس بودن شیشه باعث می‌شود تا امواج مادون قرمز در مسیرهای متفاوتی با زاویه‌های کم‌تر یا بیش‌تر از 45 درجه بازتاب شوند ، زمانی که میزان بازتاب امواج مادون قرمز به حداقل مقدار ممکن برسد، نرم افزار موجود در سیستم برف پاک کن روشن می‌شود، سرعت برف پاک کن نیز بسته به سرعت خیس شدن شیشه تعیین می‌شود .در بعضی ار خودور ها حسگر های نور و باران در یک پک قرار داده می شوند و در مواردی دیگر سنسور باران دقیقا پشت آینه وسط و منطبق بر شیشه نصب میشود تا به سادگی قطرات باران و یا غبار را تشخیص دهد و سنسور نور هم بر روی داشبرد و زیر شیشه جلو نصب می شود .

 

صندلی های الکترونیکی چند حالته

آپشن های خودرو

اين سيستم تنظيمات صندلي راننده و آينه هاي بغل را ثبت مي نمايد و هر زمان به راننده امكان دسترسي به تنظيمات از پيش ثبت شده را مي دهد. موتورهاي برقي موقعيت صندلي را بر اساس فرمانهاي ارسالي از كامپيوتر صندلي راننده تنظيم مي نمايندحافظه صندلی خودرو در حالت کلی قابلیت ثبت  صندلی خودرو به اندازه سه نفر را دارد  اما در برخی از خودروهای لوکس و گران قیمت این قابلیت برای راننده و تمامی سرنشینان در نظر گرفته شده است، تا هر شخصی بنا به سلیقه خود آن را تنظیم کند و در زمان استفاده هر شخصی بتواند صندلی را با کلیک مموری شماره خود را به حالت ثبت شده خود بازگرداند، و دیگر نیاز ندارد تا دوباره تنظیم مجدد را برای صندلی خود انجام دهد .ساختار فنی حافظه صندلی:

موتور صندلی برقی

کامپیوتر صندلی راننده

کلید اجرای تنظیمات ثبت شده

بنابراین امروزه جهت رفاه هرچه بیشتر راننده و سرنشینان خودور امکانات بسیاری در خودور قرار داده شده است که به مجموعه آن ها صندلی برقی چند حالته می گویند اگر بخواهیم به تعدادی از امکانات یک صندلی اشاره کنیم می توان به لیست زیر اشاره کرد :

صندلی دارای حرکت برقی به جلو و عقب

قابلیت جابجایی پشتی

قابلیت تغییر ارتفاع قسمت های جلو و عقب صندلی

تنظیم زیر زانویی

گرمکن و خنک کن صندلی

ماساژور  صندلی

تنظیم گوی کمر

پشت سری با قابلیت حرکت به بالا و پایین (تنظیم ارتفاع با توجه به قد راننده)

سنسور تشخیص حضور سرنشین بر روی صندلی

پشت سری فعال (در هنگام بروز تصادف به جهت جلوگیری از شکستن گردن سرنشینان اندکی به جلو حرکت میکند

صندلی دارای ایبرگ و پیشکشنده کمربند و ...

 

اتصالات آنلاین

آپشن های خودرو

یکی از نقاط قوت سیستم‌های چندرسانه‌ای و سرگرمی خودروهای لوکس، قابلیت اتصال آن‌ها به اینترنت و بهره بردن از اطلاعات آنلاین جهت ارایه‌ی پیشنهادات بهتر بود.
 این موضع باعث برتری بی‌چون چرای سیستم‌های اطلاع‌رسانی و چندرسانه‌ای برند‌هایی مانند مرسدس بنز (COMAND)، بی‌ام‌و (iDrive) و آئودی (MMI) نسبت به خودرو‌های رده‌ی قیمتی پایین‌تر شده بود. با توسعه‌ی شبکه‌های ارتباطی و به لطف شبکه  4 G در حال حاضر اکثر خودرو‌های اقتصادی نیز از قابلیت اتصال به اینترنت بهره می‌برند

 

 

اتو هلد AUTO HOLD

آپشن های خودرو

اتوهلد آپشنی پیشرفته است که هم در افزایش ایمنی و هم افزایش راحتی شما تاثیر بسزایی داشته و شما را از ترمزهای متوالی بی‌نیاز می‌کند. اتوهلد در واقع توسعه‌یافته ترمز پارک الکترونیکی بوده و بیشتر در خودروهای دنده اتومات به کار می‌رود. این سیستم با فشردن دکمه Auto Hold فعال شده و بعد از آنکه پا را از روی پدال گاز برمی‌دارید، و خودرومتوقف می شود ؛ دیگر به نیازی به نگه داشتن پدال ترمز وجود ندارد و خودرو ثابت می ماند تا زمانی که شما مجدد پدال گاز را فشار دهید که با این کار ترمز‌ها به آرامی آزاد شده و خودرو شروع به حرکت می‌کند.اساس کار اتوهلد بر پایه تشخیص شیب استوار است. اندازه‌گیری شیب هم با استفاده از سنسور انجام می شود و کنترل از طریق واحد هیدرولیکی ABS/ESC انجام می‌پذیرد. زمانی که خودرو متوقف است اتوهلد همان فشار ترمز را به چرخ‌ها اعمال نموده و مانع از حرکت خودرو می‌شود

 

 

هشدار نقطه کور

آپشن های خودرو

فناوری تشخیص نقاط کور یا به اختصار BSD ابتدا توسط ولوو توسعه یافت.تشخیص نقاط کور یکی از تکنولوژی‌های کلیدی بوده که با استفاده از دیگر فناوری‌های موجود، دیدی 360 به راننده می‌دهد که بدون توجه به سرعت خودرو، به او کمک می‌کند  در این سیستم سنسور‌ها زیر آینه‌های جانبی اتومبیل نصب می‌شوند و در صورت فعال شدن توسط راننده، شروع به انتشار امواج با طول موج کوتاه می‌کنندین امواج به دلیل طول موج کوتاهی که دارند، قادرند وضعیت دقیق‌تری از نقاط کور خودرو به راننده ارائه دهند. انتشار این امواج به صورت مداوم و بدون توقف انجام می‌شود؛ از همین رو زمانی که جسمی در مقابل این امواج قرار گیرد و مسیر انتشار آن‌ها را قطع کند، سنسور پیامی را به ECU یا همان کامپیوتر خودرو منتقل می‌کند. این پیام به شکل هشدار به راننده انتقال پیدا می‌کند. این هشدار ممکن است بر روی مانیتور جلو راننده یا چراغ نصب شده در گوشه آینه‌های جانبی نمایش داده شود.

 

ترمز پارک برقی

آپشن های خودرو

این تکنولوژی به EPB شناخته می‌شود که کوتاه شده عبارتElectronic Parking Brake است. ین سیستم ترمز پارک برقی نخستین بار روی خودروی آئودی A8 استفاده گردیده است و با مرور زمان در سال ۲۰۰۹ روی سایر محصولات آئودی نیز مورد استفاده قرار گرفته است .اولین و اصلی‌ترین تفاوت این فناوری با نمونه قدیمی خود، دخالت ECU یا کامپیوتر خودرو در قفل چرخ‌ها است. در فناوری ترمز دستی برقی، هر یک از چرخ های عقب یک موتور الکتریکی مجزا دارد که کامپیوتر خودرو با بهره‌گیری از آن قادر است حرکت چرخ را قفل کند . شما می توانید ترمز پارک برقی را به سیستم امنیتی مجهز کنید تا فقط راننده بتواند آن را فعال کند، و شخص دیگری توان فعال سازی آن را نداشته باشد. سیستم پارک برقی خودرو به دو صورت کار می کند که عبارتند از :

.به صورت کاملا اتوماتیک و حالت دستی ترمز پارک برقی خودرو .

در بعضی خودور ها ترمز دستی برقی برقی در قسمت پشت خودور در یک پک در زیر شاسی بالاتر از اکسل عقب نصب شده و توسط دو کابل لنت ترمز های کفشکی نصب در مجموعه کاسه چرخ های عقب را می کشد یا آزاد میکند و در بعضی طراحی ها دو موتور مجزا بر روی دو دیسک طرفین چرخ های عقب وظیفه قفل  و آزاد سازی چرخ های عقب را بر عهده دارند .

 

 

پیشگیری از تصادف

آپشن های خودرو

سیستم جلوگیری از برخورد "Collision avoidance system"  در امنیت خودرو به سیستمی می‌گویند که با استفاده از سیگنال رادار یا اشعه لیزر یا حسگر یا دوربین، احتمال تصادف را تشخیص می‌دهد یا به راننده خودرو هشدار می‌دهد یا به طور خودکار وارد عمل شده و اقدام امنیتی را (مثلاً فعال کردن سیستم ترمز) انجام می‌دهد.

اولین نمونه این سیستم توسط مرسدس در سال ۲۰۰۳ و روی سری S این خودرو ساز معرفی گردید این سیستم پیش از برخورد کمربندها را سفت، سانروف را بسته و صندلی های خوابیده را به حالت اولیه باز می گرداند. سیستم پیشگیری از تصادف جز سیستم های ایمنی فعال خودرو بوده و در لحظه المان های زیادی از قبیل حالت راننده و رانندگی او، وجود اجسام در مسیر حرکت و علایم محیطی را بررسی و پردازش می‌کند .

 

سیستم هشدار خواب آلودگی

آپشن های خودرو

سیستم هشدار خواب آلودگی برای اولین  بار از سوی شرکت ولوو ارائه شده است. شرکت ولوو یکی از شرکت های پیش تاز در زمینه تجهیزات ایمنی خودرو به  شمار می  آید.دراین سیستم  دوربین کوچکی در مقابل راننده به گونه ای نصب می‎شود که تمام صورت راننده در محدوده دید دوربین قرار بگیرد.  این سیستم  با نرخ حدود ۱۰ تصویر در ثانیه از راننده فیلم برداری کرده و تصاویر متوالی مربوطه را به بخش پردازش کننده منتقل می‎کند.در بخش پردازش کننده با توجه به الگوریتم‎های پردازش تصویر، موقعیت و وضعیت چشم‎های راننده استخراج می‎شود و در صورتی که چشم‎های او از یک حد مشخص بیشتر بسته شود، سیگنال هشدار به صدا در آمده و راننده را از حالت خواب آلودگی خارج می‎کند. این سیستم هم چنین  در مواقعی که راننده به دلایل دیگری جز خواب آلودگی، در حال از دست دادن تمرکز خود است، هشدار می  دهد. به  طور مثال، در مواقعی که راننده بیش از حد بر روی navigation  یا سیستم صوتی تمرکز کرده است.

تعمیرگاه تخصصی تویوتا

سیستم هشدار عبور از خط

آپشن های خودرو

آپشن های خودرو

LDWS  یا سیستم هشدار از بین خطوط سیستمی است که به کمک دوربین نصب شده در جلو خودرو ( پشت شیشه جلو ) از طریق روش پردازش تصویر به صورت مداوم خطوط جاده را چک می کند . در صورتی که راننده بدون زدن راهنما از خط جاده منحرف شود  به راننده آلارم می دهد . این سیستم ایمنی جهت جلوگیری از حواس پرتی و خواب آلودگی راننده در خودرو نصب می شود . در خودروهای مختلف هشدار به صورت بوق از هر دو سمت ، ویبره صندلی راننده و همچنین جمع شدن کمربند ایمنی به راننده اعلام می گردد. اين سيستم كه براي اولين بار در سال ۲۰۰۰ و در يك خودروي باربري مورد استفاده قرار گرفته تا به امروز تغييرات و پيشرفت بسياري را تجربه نموده است .این آپشن اگرچه در اکثر جاده ها و اتوبان های استاندارد بسیار مناسب و کاربردی است اما معمولا در کشور ما با توجه به عدم استاندارد در راه سازی ها و خط کشی ها خیلی قابل اتکا نیست .

 

 

شیفتر پشت فرمان

آپشن های خودرو

در سال ۱۹۹۷ فراری در مدل۳۳۵  از گیربکسی تحت عنوان F1 استفاده کرد. که اولین محصول در تکنیک استفاده از پدل شیفتر یا دنده پشت فرمان بود. و بعد از آن در بی ام دبلیو و آلفارومئو از سیستم های مشابه آن اختراع و استفاده کردند . دلیل اصلی استفاده از این سیستم کاهش تأخیر در زمان تعویض دنده و درنهایت کاهش مصرف سوخت بوده است.  پدل شیفتر به صورت دو دکمه پشت فرمان هستند. که یکی برای اضافه کردن دنده و دیگری برای کم کردن دنده به کار می رود. در این حالت خلاص کردن دنده ها به این صورت می باشد که باید دو پدل رو همزمان با هم بگیریم تا خلاص شود.پس از قرار دادن اهرم دنده در وضعیت کنترل دستی جعبه دنده میتوان با استفاده از شیفتر های پشت فرمان ، دنده سبک تر و یا سنگین تر را تغییر داد .

 

تعمیرگاه تخصصی هیوندا

 

سیستم تشخیص حرکت دست

آپشن های خودرو

شرکت BMW در دهه دوم قرن 21 اقدام به معرفی سیستم کنترلی جدید بر روی سدان لوکس خود یعنی سری7 کرد که با اشاره انگشتان دست بدون نیاز به لمس صفحه لمسی کار می‌کند. در این سیستم، از یک دوربین بهره گرفته شده که روی سقف خودرو سوار است و با در نظر داشتن فضای داخلی کابین حرکات دست راست راننده را تحت نظر می گیرد و با مشاهده حرکت دایره ای، جارویی یا نمایش دو انگشت به سمت نمایشگر ، فعالیتی مشخص را انجام می دهد.این سیستم همچنین می‌تواند انجام بعضی از کارها مثل انتخاب منو، تغییر موسیقی و ارسال پیام عدم امکان پاسخگویی به مخاطب در حال تماس را بدون نیاز به لمس صفحه و بدون برداشتن چشم از جاده، میسر کند.

 

 

شارژر وایرلس گوشی

آپشن های خودرو

شارژر وایرلس Qi و  Airfuel نسل جدیدی از شارژرها هستند که روز به روز در خودروهای بیشتری ظهور پیدا می کنند و بدون نیاز به کابل و پورتUSB گوشی هایی که از فناوری شارژ وایرلس پشتیبانی می کنند را شارژ می کنند.  عملکرد شارژ وایرلس به این گونه است که صفحه شارژ وایرلس انرژی الکتریکی را توسط میدان مغناطیسی به گوشی منتقل می‌کند و گوشی‌ نیز این انرژی را دریافت و در باتری خود ذخیره می‌کند هرچه میدان مغناطیسی بزرگ‌تر باشد انرژی با سرعت بیشتری منتقل می‌شود.برخی گوشی‌های هوشمند مثل مدل‌های گوگل نکسوس و سامسونگ گلکسی S6 و S7 سازگاری شارژر بی‌سیم را دارند

 

 

سیستم خاموش و روشن شدن اتوماتیک ماشین در ترافیک

آپشن های خودرو

هدف بسیاری از فناوری‌های استفاده شده در اتومبیل‌های مدرن امروزی کاهش مصرف سوخت خودرو‌ها است و یکی از موفق‌ترین تکنولوژی‌های این حوزه قطعا سیستم استارت و استاپ اتوماتیک استبه‌طور کلی نحوه‌ی عملکرد سیستم‌های استاپ/استارت در خودروهای مختلف یکسان است و تنها تفاوت، به تجربه‌ی هر راننده از این سیستم برمی‌گردد. با فشردن پدال ترمز و توقف کامل خودرو، پیشرانه خاموش می‌شود که به‌دنبال آن مصرف سوخت نیز پایان می‌یابد. در ادامه با برداشتن پا از روی پدال ترمز، موتور در سریع‌ترین زمان ممکن روشن می‌شود تا راننده بدون وقفه به حرکت ادامه دهد. گروه خودروسازی فولکس واگن آمریکا، برای اولین بار این سیستم را در سال ۲۰۱۷ و در مدل‌های شاسی‌بلند اطلس و تیگوان به‌ کار برد.

 

 

دکمه تنظیم صدای اگزوز

آپشن های خودرو

امروزه خودروهای برندهای مختلف، شخصیتی مستقل برای خود پیدا کرده و ویژگیهای خاص خود را دارند. صدای اگزوز و نوع غرش موتور هر اتومبیل یکی از این خصوصیات است . دکمه تغییر صدای اگزوز که در بخش میانی کنسول قرار گرفته به نوعی یک آپشن در خودرو محسوب می‌شود که طرفداران زیادی دارد . وجود دکمه اگزوز اسپرت باعث شده تا رانندگی با خودرو لذت بخش‌تر شود . فعال سازی این دکمه موتور میزان اندکی بنزین را با تاخیر به چرخه احتراق وارد چرخه احتراق می‌کند. همچنین سوپاپ در این مواقع اگزوز را باز نگه می‌دارد تا در زمان کم کردن سرعت صدایی با فرکانس کم ایجاد شود. در برخی مواقع نیز آتش از اگزوز خارج می‌شود

 

 

سنسور فشاد باد تایرها

آپشن های خودرو

وظیفه این سیستم نظارت بر مقدار فشار باد تایر ها می باشد ، این بدان معنا نیست که خودرو به صورت اتوماتیک باد تایر ها را تنظیم می نماید، تنها وظیفه این سیستم نظارت بر مقدار کاهش باد تایر می باشد  سیستم TPMS به دلیل نگه داشتن میزان فشار باد تایر خودرو در نزدیکی مقدار مجاز آن باعث بهینه سازی مصرف سوخت خودرو و کاهش آلایندگی آن می شود، اما علت اصلی عرضه این سیستم در بازار انبوه خودرو، افزایش ایمنی خودرو است  در حال حاضر دو نوع سیستم TPMS در دنیا وجود دارد

1.سیستم TPMS غیرمستقیم یا انفعالی

2.سیستم TPMS مستقیم یا فعال

معمولا چنانچه در سیستم عیبی نباشد و باد چرخ ها به میزان فشار تعیین شده برای هر چرخ باشد هیچ گونه اخطاری از این سیستم به راننده داده نمی شود اما چنانچه میزان فشار باد حتی یکی از چهار چرخ پایین تر حد تعریف شده بیاید معمولا اخطار پایین بودن باد چرخ مورد نظر رد صفخه آمپر ظاهر می شود و همچنین چراغ هشدار tpms  هم روشن خواهد شد . در صورت شارژ باد خود به خود اخطار آن رفع خواهد شد .در این پست تعدادی از لوکس ترین آپشن ها به حضور شما مخاطب عزیز ارائه شد اما بسیاری آپشن های دیگر هم بر روی خودور ها نصب میشوند به منظور افزایش ایمنی و آسایش سرنشینان که مهم ترین آن به صورت تیتر وار در ذیل بیان میشود  :

کلیه ایربگ ها نصب در محیط داخلی اتاق سرنشین مثل ایربگ راننده ، سرنشین ، جانبی ، زانو ، پرده ای ،پیشکشنده کمربند ، جانبی صندلی و حتی ایربگ نصب بر روی سپر خودور به منظور حفظ جان نفرات عبوری  از خیابان   و پشت سری های فعال   و حتی سیستم کاپوت فعال .

 

شیشه بالابر های حالت اتوماتیک و آنتی ترپ

پرده برقی های عقب و جانبی

درب برقی عقب

آینه های برقی و تاشونده مجهز به گرمکن

چراغ های جلو که می توانند به صورت اتوماتیک با تغییر ارتفاع خودور تغییر ارتفاع بدهند و یا با تغییر جهت فرمان به جهت پیچ بچرخند که اینها همان سیستم های تنظیم ارتفاع اتوماتیک نور چراغ و چراغ های تطبیق شونده هستند  .

سنسور های کمکی پارک جلو و عقب

درب باک برقی

درب های وکیوم دار

سیستم تغییر ارتفاع خودور AHC

سیستم تعلیق الکترونیکی خودور  ECS

 فرمان برقی با قابلیت تنظیم در حالات TILT  و TELESCOPIC

ضمنا امروزه تمایل اکثر خودور ساز های پیشرو در دنیا ساخت خودور با دو پیشرانه برقی و بنزینی است که به هیبرید ( هایبرید ) معروف    هستند یعنی یک موتور بنزینی و یک موتور برقی با پک باطری که این پک توسط موتور بنزینی و  همچنین توان حاصل ازنیروی ترمزگیری شارژمی شود اما یک مرحله جلوتر در حالتی است که به آن هیبرید پلاگ این میگویند که پک باطری با برق شهری شارژ میشود

hybrid plug-in

اما کار به همین جا خلاصه نمی شود طراحان در حال طراحی ، ساخت و آزمایش نمونه های تمام برقی هستند و قطعا این هم آخر کار نیست .

تعمیرگاه تخصصی هیوندای ، کیا ، تویوتا و لکسوس در غرب تهران